BAKAN OSMAN AŞKIN BAK ''SPORDA BAŞARILI OLAN GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ''

Vodafone 39. İstanbul Maratonu tamamlandı. Maratonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak verdi. Bakan Osman Aşkın Bak, büyüyen, gelişen ve sporda başarılı olan güçlü bir Türkiye istediklerini söyledi.

12 KASIM 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul'un düzenlediği organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maratonun startını, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'la birlikte verdi.

Bu yıl 100 ülkeden yaklaşık 125 bin kişinin katıldığı İstanbul Maratonu'nun teması çocuklar oldu. Organizasyonun bu yılki sloganı, "Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz" olarak belirlendi.

Bakan Osman Aşkın Bak ile Uysal, organizasyonda maraton, 15 kilometre ve 10 kilometre yarışlarının ardından, 8 kilometrelik halk koşusunun da startını verdi.

Vodafone 39. İstanbul Maratonu kapsamındaki halk koşusuna da katılan Bakan Bak, burada yaptığı açıklamada, organizasyonu coşkulu bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirterek, "Maratonun üst seviyelere taşınması ve spora verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. 15 Temmuz'da bu köprüde destan yazan halkımıza teşekkür ediyoruz. Büyüyen, gelişen, sporda başarılı olan güçlü bir Türkiye istiyoruz. Gençlerimize ve milletimize güveniyoruz." ifadelerini kullandı. 

Osman Aşkın Bak, maratonun bu yılki sloganının, "Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz" olduğunu anımsatarak, "Geçen yıl kahraman şehitlerimiz için, ondan önceki yıl da kadına şiddete hayır demek için koşmuştuk. Bu maratonun organizasyonlarında görev almış birisiyim. 1994'te başladık. Dolasıyla gerekli organizasyonlar yapılmış. Belediye başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İstanbul'u seviyoruz,
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'a da görevinde başarılar diliyoruz. O da bu organizasyonda desteğini sürdürüyor." diye konuştu. 

İstanbul'un marka bir şehir olduğunu dile getiren Bakan Bak, şunları kaydetti: 

"Altın kategoride yer alan ve Asya'dan Avrupa'ya geçilen tek maraton özelliği taşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul bunu organize ediyor. Boğaz manzarasını, köprü üstünde fotoğraf çektirmeyi, nostalji yaşamayı, insanlarla beraber yürümeyi önemli buluyorum. Halkımızın yürümesi ve spor yapması lazım, genç bir nüfusumuz var. Spor, yaptıkça, hareket ettikçe daha uzun ve sağlıklı bir ömür sunuyor. Sporu tabana yaymak için bu çok önemli."

Gençlik ve Spor Bakanı Bak ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, yürüyüşleri sırasında sık sık katılımcıların durumlarını sordu. Yoğun ilgiyle karşılanan ikili, vatandaşların birlikte fotoğraf çektirme taleplerini geri çevirmedi.

Yürüyüş sırasında çocuklarla özel olarak ilgilenen Bakan Bak, sohbet ettiği bir çocuğun basketbol topunu alarak bir süre sektirdi. 

Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı. Kadınlarda ise Kenyalı atlet Ruth Chepngetich birinci oldu.

Organizasyonda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi

Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nun ardından düzenlenen törenle dereceye giren sporculara ödülleri verildi.Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, erkeklerde birinci olan Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich'e ödülünü takdim etti.
Maraton ve tekerlekli sandalye kategorilerinde dereceye giren diğer sporcular da ödüllerini aldı. Ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.