BAKAN KASAPOĞLU: “DAKAR NE KADAR BİZİMSE, İSTANBUL O KADAR SİZİNDİR”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Afrika’nın dünyanın kalbi olduğunu vurgulayarak, “Senegal, Dakar ne kadar bizimse, İstanbul o kadar sizindir” dedi.

9 AĞUSTOS 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Bakan Mehmet Kasapoğlu, Türk firmalarınca inşa edilen spor kompleksi Dakar Arena'nın açılışı için Senegal'e resmi bir ziyarette bulundu. Ziyaretinde, Gençlik ve Spor eski Bakanı Osman Aşkın Bak, Dakar Büyükelçisi Nihat Civaner ve beraberindeki heyet ile Senegal Spor Bakanı Matar Ba ile görüşen Bakan Kasapoğlu, daha sonra Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından kabul edildi. Görüşmede, Senegal’deki Türk yatırımları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Dakar'da Türk firmaları tarafından inşa edilen Dakar Arena'nın açılışında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Sall, Türkiye ile Senegal arasındaki ilişkilerin giderek güçlendiğini belirterek, Türk firmalarının ülkede önemli eserlere imza attığını dile getirdi. 

“Dakar ne kadar bizimse, İstanbul o kadar sizindir”

Bakan Kasapoğlu da Senegal halkına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk halkının selamını getirdiğini vurgulayarak başladığı konuşmasında, Senegal’de gördüğü, yaşadığı tabloyu asla unutmayacağını dile getirerek, “Biz diyoruz ki; Afrika dünyanın kalbidir. İstanbul’dan, Ankara’dan Türkiye’nin her yerinden sizlere selam ve muhabbet getirdim. Senegal, Dakar ne kadar bizimse, İstanbul o kadar sizindir. Sizlerle kardeş gibiyiz” ifadelerini kullandı. Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin, Senegal’i dost ve stratejik bir ortak olarak gördüğünü de vurguladı.

"Sall ve Senegalliler FETÖ'ye karşı Türkiye'yi yalnız bırakmadı"

Cumhurbaşkanı Sall'in, 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen akabinde Türkiye ve Türk halkına desteğini hiç esirgemediğini ve gerekeni fazlasıyla yaptığını kaydeden Bakan Mehmet Kasapoğlu, "Cumhurbaşkanı Macky Sall ve Senegal halkı FETÖ'ye karşı Türkiye'yi ve Türk halkını yalnız bırakmadı. Senegal devleti, Türkiye’nin geleceğini karartmak isteyen FETÖ Terör örgütüyle mücadelemizde yanımızda olmuştur” şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Dakar Arena’yı dünyanın en modern spor komplekslerinden biri olarak kardeş ülke Senegal’e kazandıran Türk firması Summa başta olmak üzere Türk mühendis ve işçilere teşekkür etti. 

Yaklaşık 20 bin Senegalli sporseverin büyük ilgiyle izlediği Dakar Arena’nın açılışında Gençlik ve Spor Bakanımız Kasapoğlu ile Senegal
Cumhurbaşkanı Sall beş saat boyunca etkinlikleri izlerken iki ülke arası ilişkileri de derinlemesine görüşme imkanı buldular. Senegal-Türkiye ilişkilerinde Dakar Arena açılışının yeni bir dönüm noktası olduğunun ifade edildiği tören, son derece renkli gösteriler eşliğinde açılış gerçekleşti. 

Dakar Arena’nın açılışının ardından, Okyanus Koleji ile Senegal 17 yaş altı basketbol takımları bir gösteri maçı yaptı.

Bakan Mehmet Kasapoğlu, Senegal ziyaretinde, Senegal’in efsane futbolcularından El-Hadji Diouf ile de bir araya geldi.