4. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI’NDA TÜRKİYE 137 MADALYA İLE ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUDU

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları'nın 5. gününün ardından Türkiye 54 altın, 45 gümüş ve 38 bronz olmak üzere 137 madalyayla zirvedeki yerini korudu.

18 MAYIS 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan 4. İslami Dayanışma Oyunları'nın 5. gününün ardından Türkiye 54 altın, 45 gümüş ve 38 bronz olmak üzere 137 madalyayla zirvede kalmaya devam etti. 137 madalyayla ilk sırada yer alan millileri, ev sahibi Azerbaycan 50 altın, 29 gümüş ve 20 bronz olmak üzere 99 madalyayla takip etti.

Tekvandoda 4 Madalya

Türkiye, tekvandoda 2 altın, bir gümüş ve bir bronz olmak üzere 4 madalya kazandı. Bakü Spor Salonu'nda yapılan müsabakalarda kadınlar 67 kiloda Nur Tatar, altın madalya,+73 kiloda tatamiye çıkan Nafia Kuş, altın madalya,İpek Çidem ise 49 kiloda bronz madalya ile yetinmek zorunda kaldı. Tekvandoda erkeklerde 80 kiloda Yunus Sarı, gümüş madalya aldı.

Atletizmde 2 Altın 1 Gümüş

Azerbaycan'da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları'nın beşinci gününde Türkiye, atletizm-para atletizmde iki altın ve bir gümüş madalya elde etti. Oyunlarda Türk atletizm oyunlar tarihine girecek bir olay yaşandı. Kadınlar Sırıkla Atlama yarışmalarında Buse Arıkazan ve Demet Parlak aldın madalya kazandı. Her iki Türk sporcuda yarışmada son haklarında 4.15 atlayarak altın madalyaya ortak oldular. Rakiplerinin bu yüksekliği atlayamamaları nedeniyle iki Türk sporcu aynı derecede birlikte yarışmak istemediler ve altın madalya sayısı ikiye çıktı. Berabere kalan iki türk sporcuda altın madalya kazanmış oldular. Emel Dereli ise kadınlar gülle atmada 17.62'lik derecesiyle gümüş madalya kazandı.

Oyunlarda Havuza Ambargo Koyduk

Türkiye, yüzmede 6 altın, 3 gümüş ve 2 bronz olmak üzere 11 madalya kazandı. Organizasyonun 5. gününde, Kadınlar 200 metre kurbağalamada Viktoria Zeynep Güneş, altın madalyanın sahibi oldu. Oyunlarda kadınlar 100 metre kelebekte Aleyna Özkan altın, Gizem Bozkurt ise bronz madalya elde etti.50 metre serbest stilde İlknur Nihan Çakıcı altın madalya kazanırken, 400 metre serbest stilde ise Selen Özbilen gümüş madalyaya uzandı. Ekaterina Avramova, Viktoria Zeynep Güneş, Aleyna Özkan ve İlknur Nihan Çakıcı'dan oluşan milli takım, kadınlar 4x100 metre karışıkta da altın madalyaya ulaştı.Erkeklerde 50 metre kelebekte Berk Özkul altın, İlker Altınbilek gümüş madalya kazandı. 100 metre serbest stilde Doğa Çelik gümüş, Kemal Arda Gürdal da bronz madalya kazandı. Ege Başer, Demir Atasoy, Kaan Türker Ayar ve Doğa Çelik'ten oluşan ay-yıldızlı takım, erkekler 4x100 metre karışıkta altın madalya elde etti.

Grekoremen Güreşte 2 Bronz Madalya

Azerbaycan'da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları'nın beşinci gününde Türkiye, grekoromen güreşte 2 bronz madalya kazandı. 80 kiloda Burhan Akbudak, 98 kiloda Süleyman Demirci bronz madalya kazandı.

Halterde 7 Madalya

Türkiye, sona eren halter müsabakalarını 7 madalyayla tamamladı. Başkent Bakü'deki Halter Arena'da 5 gün süren müsabakalar sonunda Türkiye, kadınlarda ikişer altın, gümüş ve bir bronz, erkeklerde birer altın ve bronz olmak üzere 7 madalya kazandı. Kadınlar 58 kiloda Sümeyye Kentli ve 53 kiloda Bediha Tunadağı altın, 48 kiloda Şaziye Erdoğan ile 75 kiloda Rabia Kaya gümüş, 48 kiloda Gamze Karakol bronz madalya elde etti. Erkeklerde ise 69 kiloda Daniyar İsmayilov altın ve 77 kiloda Celil Erdoğdu bronz madalyanın sahibi oldu.

Atıcılık Oyunları 13 Madalyayla Tamamladı

Türkiye, atıcılıkta bir bronz madalya elde etti. Salih Hafız ve Nur Banu Özpak'tan oluşan karışık skeet takımı 25+2 puanla bronz madalyanın sahibi oldu. Müsabakaların sona erdiği atıcılıkta Türkiye, kadınlarda 2 altın ile 1 bronz, erkeklerde 2 altın, 4 gümüş ile 1 bronz ve karışık takım kategorisinde 1 gümüş ile 2 bronz olmak üzere 13 madalyayla oyunları tamamladı.

Sutopunda Şampiyon Olduk

Türkiye, sutopu branşında altın madalyanın sahibi oldu. Grupta oynadığı ilk üç maçta Endonezya'yı 21-4, Azerbaycan'ı 18-2 ve Suudi Arabistan'ı 16-5 mağlup eden ay-yıldızlılar, son maçta İran ile karşılaştı. Çekişmeli geçen maç sonunda rakibiyle 9-9 berabere kalan A Milli Erkek Sutopu Takımı, grubu 10 puan ve 44 averajla önde tamamlayarak altın madalya elde etti.