GELECEĞİN OLİMPİYAT YILDIZLARI SESAM’A EMANET

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) bünyesinde yer alan milli sporcular, Sporcu Eğitim Sağlık Araştırma Merkezi’nde (SESAM) gerçekleştirilen sağlık, performans ölçme ve değerlendirme testleri ışığında olimpiyatlara hazırlanıyor.

26 MART 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
TOHM bünyesinde çalışmalarını sürdüren 16 farklı branştaki yaklaşık 1000 sporcu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Sporcu Eğitim Sağlık Araştırma Merkezi’nde (SESAM) gerçekleştirilen sağlık, performans ölçme ve değerlendirme testlerinden geçiyor. 
 
24 Aralık 2017 tarihinde başlayan ve devam eden testlerde, sporculara; uzman spor hekimi ve diş hekimi tarafından yapılan fizik muayene ve ağız-diş muayenelerinin ardından, istirahat EKG, kan, idrar ve gaita tahlilleri, postur analizi ve antropometrik ölçümler, izokinetik kas kuvvet testleri, denge testleri, performans ölçme ve değerlendirme testleri; uzman diyetisyenler tarafından vücut kompozisyon analizi, beslenme ve diyetetik hizmetleri; psikolojik  değerlendirme ve müdahale birimi tarafından uygulanan psikolojik ölçme ve değerlendirme testleri gerçekleştiriliyor.
 
Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 7 branştan toplam 507 TOHM sporcusuna hizmet veren Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, yıl sonuna kadar 16 branştan yaklaşık 1000 TOHM sporcusuna hizmet vermeyi hedefliyor. 

Gruplar halinde gelen sporcuların performans ölçme ve değerlendirme testleri yapılırken, tedavi ve sportif rehabilitasyonları da gerçekleştiriliyor.