BAKAN OSMAN AŞKIN BAK ‘SPORUN DEVLERİ BULUŞUYOR’ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ülke TV ile Spor ve Spor Dergisi’nin geleneksel olarak düzenlediği "4. Sporun Devleri Buluşuyor" ödül törenine katıldı.

28 MART 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Ankara’da düzenlenen  törene, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, milletvekilleri, federasyon başkanları, sporcular, spor ve siyaset dünyasından isimler katıldı.

Ödül töreni öncesinde, katılımcılara geleneksel sporlar ve Dünya Motokros Şampiyonası'nın tanıtımıyla 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sinevizyon gösterisi sunuldu. Türk Halk Müziği sanatçısı Esat Kabaklı'nın seslendirdiği "Bil Oğlum" türküsüne katılımcılar Türk bayrakları ile eşlik etti. 

“Dünyada spora en fazla yatırım yapan ülke;  Türkiye”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin spora yatırım yapan en önemli ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Sporun birleştirici gücü Türkiye'de önem arz ediyor. Spor yönünden şanslı bir ülkeyiz. Sporun tüm kademelerinde yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. 2002 yılından itibaren onun sayesinde önemli atılımlar yapıldı. Dünyada spora en fazla yatırım yapan ülke, belki de birincisi Türkiye" dedi.

Türk sporcuların her alanda önemli başarılar elde ettiğini kaydeden Bakan Osman Aşkın Bak, "Bu başarılar giderek de artıyor. Başarılı sporcular ödüllendirilecek. Onlara hak ettikleri ödüller verilecek. Sporun kademelerinde yer aldık. Türk sporunda geleceğe yönelik proje ve planlar için görevlendirildik. Spor ortak bir dil. Sporun gücü birçok problemi çözebilecek bir enerji ve sinerjiye sahip. Sporu önleyici bir güç olarak görüyoruz. Terörün bıraktığı ortamı, gençlerin üzerindeki tahribatı giderecek önemli bir güç spordur. Sporun gücü orada yansıyor. Bizim gençlerimiz 15 Temmuz'da meydanlara çıkarak darbecilere karşı çıktılar" diye konuştu.

“Engelli gençlerimizi spor sayesinde hayata bağladık”

AK Parti hükümetleri döneminde engelli sporcu ve vatandaşlar için önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Bakan Osman Aşkın Bak, "Engelliler bir şekilde evlerinde tutuluyordu. Engelli gençlerimizi spor sayesinde hayata bağladık. Geleceğe yönelik yatırımlar yapıyoruz. Özel sporcularımızda sporun gücünü görüyorsunuz. Biz iddia ediyoruz, sporun gücü terörü yenecektir. Spor, uyuşturucunun tahribatını ve uyuşturucuyu yenecektir" ifadelerini kullandı.

“Amatör ve olimpik branşların güçlenmesini önemsiyoruz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) önemli bir yasa çıkardıklarını anlatan Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle tamamladı:

"TBMM'de amatör branşlarla ilgili bir yasa kabul edildi. Yasayla profesyonel futboldan elde edilen gelirler amatör spora aktarılacak. Bu önemli bir adım. Amatör ve olimpik branşların güçlenmesini önemsiyoruz. 2002 yılıyla şimdiki dönem arasında önemli bir fark var. Afrin'deki yiğitlere selam gönderiyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Kimse bu millete diz çöktüremeyecektir. Bu milletin ezanını kimse susturamayacaktır. Tüm sporcuları başarılardan dolayı tebrik ediyorum." 
Gecede ödül alan kurum, kuruluş, yönetici, spor adamları ve basın mensuplarına ödülleri, törene katılan spor ve siyaset adamlarıyla bürokratlar tarafından verildi.  Ödül töreni sonunda Bakanlar, ödül alan sporcular, federasyon başkanları, spor adamları ve siyasetçiler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.