BAKAN OSMAN AŞKIN BAK DİYARBAKIR’DA

Ziraat Türkiye Kupası final maçını izlemek üzere Diyarbakır’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Diyarbakır stadında incelemelerde bulunarak "Bu esere baktığınız zaman insan hakikaten gurur duyuyor. Muhteşem bir eser, Türk sporuna futboluna hayırlı olsun." dedi.

10 MAYIS 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Ziraat Türkiye Kupası final maçını izlemek üzere Diyarbakır’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Diyarbakır valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret etti. Bakan Osman Aşkın Bak beraberinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu,
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile Diyarbakır Stadı'nda da incelemede bulundu.

Bakan Osman Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenti ziyaretinde kupa finalinin Diyarbakır'da oynanması için verdiği talimatın ardından TFF, valilik ve belediye ile çalışarak stadı bu müsabakaya yetiştirdiklerini söyledi.

33 bin kapasiteli ve 17 locaya sahip stadın 160 milyon liraya mal olduğunu aktaran Bak, sporun içinden gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde bu büyük tesisin yapıldığını kaydetti.

Türkiye'nin dört bir yanında yapımına başlanan stadyumların tamamlandığını belirten Bak, "Bu yıl içerisinde Kocaeli, Sakarya, Akhisar stadyumları şimdi de Diyarbakır Stadı tamamlandı. Yıl sonuna doğru Ordu'yu, ardından Giresun, Adana, Hatay şeklinde devam ediyor. Yaklaşık 34 stadyumu tamamlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

"Diyarbakır'ın da tekrar süper lige dönmesini arzu ediyoruz"

Bakan Bak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye, 2024 Avrupa Şampiyonasına aday. Adaylık dosyamızı teslim ettik, nisan ayı sonunda başvuru yaptık. Eylül ayında karar verilecek. Türkiye'nin dört bir yanına bu eserleri kazandırmamız, sporun gücü açısında çok önemli. Spor ortak bir dil. Spor barışın dili. Spor kişileri kitleleri heyecanlandırıyor ve coşturuyor. İnsanlarımız futboldan keyif alıyor. Diyarbakır'ın da tekrar süper lige dönmesini arzu ediyoruz. Onların da bu noktada gayretleri var. İnşallah Diyarbakır süper lige çıktığında böylesine harika bir statta müsabakalarını oynayacak."

"Sporun gücü terörü yenecektir"

Stadın Diyarbakır gençlerine ve insanlarına yönelik bir eser olduğuna işaret eden Bak, şunları kaydetti:
 
"Sporun gücü terörü yenecektir. Terörün bıraktığı o iklimi dağıtmak, kötü ortamları ortadan kaldırmak için burası örnektir. Diyarbakır'ın gençleri bu stadyumda finaller oynayacak, şampiyonluklar yaşayacak. Dolayısıyla spor bu yüzden çok önemli. Bu yüzden biz Türkiye'nin spordaki bu hamlesini çok önemsiyoruz."

Ziraat Kupası final maçında karşılaşacak iki takıma da başarılar dileyen Bak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu esere baktığınız zaman insan hakikaten gurur duyuyor. Muhteşem bir eser Türk sporuna, futboluna hayırlı olsun. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda ülkemiz kazanacak. Bu noktada heyecanlıyız, gururluyuz. Çünkü eserlerimiz ortada, stadyumların yaş ortalaması 1,9. Dolayısıyla böyle eserler seyirciyle, gençlerle güzel. Diyarbakır'ın gençleri burada inşallah çok daha güzel müsabakalar izlerler, oynarlar. Barışın dilini, güzel Türkiyemizin güzelliklerini hep beraber yaşarlar."

Bakan Osman Aşkın Bak, kentin kadim ve sahabeler şehri olduğunu, güzel bir atmosferi bulunduğunu kaydederek, sporun gücünün terörü ve uyuşturucuyu yeneceğini, amaçlarının gençlere spor alanları oluşturmak olduğunu, bundan dolayı çeşitli spor alanları yaptıklarını aktardı.

Bakan Osman aşkın Bak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımızın arkasındayız, onunla yürümeye devam edeceğiz. Çok önemli bir seçim. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Bir, diri ve kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olmalıyız. Bu noktada herkesi kucaklayacağız. Diyarbakırlı seçmenimizi, insanımızı, kadınlarımızı, gençlerimizi, herkesi ziyaret edeceğiz. Ben inanıyorum ki bu seçimler çok güzel geçecek, Diyarbakır ve ülkemiz için. Ülkemiz kazanacak. Ülkemizin çok sağlam adımlarla yürüyebilmesi için bu seçimde çok gayret etmeliyiz. Özellikle teşkilatımıza çok büyük görev düşüyor. İnşallah Diyarbakır'da güzel bir sonucu ve çıkışı elde ederiz. Kongredeki heyecan bizleri çok mutlu etti. Buradan inşallah hem Cumhurbaşkanımızı sevindirecek hem ülkemizin geleceğine katkı da sağlayacak önemli bir sonucu elde edeceğiz. Herkese görev düşüyor, hep beraber çalışmalıyız."
Yeni hizmete giren Diyarbakır Stadyumu'nda oynanacak Türkiye Kupası final maçının kentte heyecan yarattığını, herkesin gayret gösterdiğini ve çok güzel bir eser ortaya çıktığını dile getiren Bak, stadyumun Türk sporu ve Diyarbakır için hayırlı olmasını diledi.

"Sporun gücünün terörü, uyuşturucuyu yeneceğine inanıyoruz"

Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

"Diyarbekirspor'un maçları var. 2. Lig'e yükselmeleri için onlara da başarı diliyoruz. İnşallah burada çok daha güzel müsabakaları hep beraber izleriz. Biz sporun gücüne inanıyoruz. Sporun gücünün terörü, uyuşturucuyu yeneceğine inanıyoruz. Sporda dünyada en fazla yatırım yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak özellikle spor alt yapısına yaptığımız yatırımlarla Türkiye'nin dört bir yanında gençlerimizin sporla olması, spora yönelmesi, sporun birleştirici gücüne inanmaları için yatırımlarımızı sürdürüyoruz."

Bak, AK Parti iktidarları döneminde çok önemli spor yatırımlarının hayata geçirildiğine dikkati çekerek, "34 stadyum yapıyoruz. Bunların yaklaşık 20'sini tamamlamış durumdayız. Yenilerini de yıl sonuna doğru açacağız. Bu yıl Kocaeli, Sakarya ve Akhisar stadyumları tamamlandı. Yıl sonunda Ordu, ardından Hatay ve Adana'daki stadyumlar peş peşe devreye girecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bu stadyumların hepsinin UEFA standartlarında tesisler olduğunu aktaran Bak, bunun yanı sıra spor salonları, yüzme havuzları, halı sahalar, gençler için gençlik merkezleri gibi her yerde yatırımların sürdüğünü belirtti.

"Biz sporun toplumsal gücünü biliyoruz." ifadesini kullanan Bak, spor ile bölgedeki gençlerle daha fazla bir arada olmayı ve kucaklaşmayı hedeflediklerini aktardı.

Spor tesisleri ile kentteki gençlerin hem milli takımda hemde lig takımlarında yer alabileceğini belirten Bak, vatandaşların ise stadyumda güzel müsabakalar izleyeceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sporun içinden gelen birisi olduğunu vurgulayan Bak, Cumhurbaşkanı'nın özellikle gençlerle diyaloğa çok önem verdiğini ifade etti.

Bak, 2023 ve 2053 hedeflerinin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu bölgenin gençleriyle hep beraber bu coğrafyada güçlü kalacağız. Büyüyen ve gelişen güçlü Türkiye için hep beraber çalışacağız. Biz 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına adayız. Her yerde statlarımızı tamamladık, tamamlıyoruz. Bizim en büyük gücümüz de yeni stadyumlarımız. Her noktada dünya standartlarında, dünya kupası finali oynanacak, dünya kupasına hizmet edecek alt yapıya da sahibiz. Avrupa Şampiyonasına hizmet edecek, organizasyonu gerçekleştirecek alt yapıya da sahibiz. Sadece futbolda değil tüm branşlarda Türkiye dünya standartlarında spor salonları, yüzme havuzları ve atletizm salonlarıyla hazır."

Bu bölgede stadyum yapmaya devam edeceklerine dikkati çeken Bak, Van'a ve Cizre'ye de yeni stadyumlar yapacaklarını, Batman'daki stadyumun da tamamlandığını, yakında hizmete açılacağını aktardı.