BAKAN KASAPOĞLU BİNLERCE GENÇ İLE 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'NI KUTLADI

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin dört bir tarafından Kütahya’ya gelen binlerce genç ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerine katıldı.

30 AĞUSTOS 2018

 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında geldiği Kütahya’da, "Kocatepe’den Dumlupınar-Zafertepe'ye, Bağımsızlığa Giden Yolda" sloganıyla düzenlenen Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 96'ncı yıl dönümü etkinliklerine katıldı.

Bakan Kasapoğlu, Zafertepe'deki törende yaptığı konuşmada, 1071'de Sultan Alparslan'ın vatan kıldığı toprakların 1922'de Gazi Mustafa Kemal'in büyük taarruz emriyle bir kez daha Türk yurdu olarak tescillendiğini söyledi.

30 Ağustos'un dünden bugüne uzanan ve bugünden de ebediyete ulaşacak kopmaz bir zincirin altın halkası olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, "1071 Malazgirt ruhunu en son 15 Temmuz’da, Türkiye'nin bütün meydanlarında gördük. O ruhu hürmetle selamlıyoruz. 30 Ağustos bir var olma mücadelesidir. 30 Ağustos’tan bize yalnızca bir zafer değil, ibret ve ilham alınması gereken dersler de miras kalmıştır. Bu mirasa sahip çıkmak siz sevgili gençlerimizin en önemli vazifesidir. Bugün ülkemize ve milletimize kasteden her türlü düşmanlığa karşı istiklal davamız aynı kararlılıkla sürüyor. Bu mücadeleyi de Allah'ın izniyle kazanacağız. Malazgirt'te Alparslan'ın duası, Söğüt'te Osman Gazi'nin göğsünde yeşeren bir çınara dönüşmüştür. İşte Dumlupınar, o çınarın yeni bir destanıdır” dedi.

 

Bakan Kasapoğlu, insanlığın vicdanı Türkiye'nin bütün saldırılara rağmen halen dimdik ayakta olduğunu ve daima ayakta kalacağını vurguladı.

"Engellere karşı da uyanık ve dikkatli olacağız"

Bakan Kasapoğlu, Türkiye'yi demokrasiyle, hukukla, adaletle ve merhametle ileri hedeflere taşımakta kararlı olduklarını dile getirdi.

"Türkiye'nin yükselişinden rahatsız olanların önümüze çıkarabileceği engellere karşı da uyanık ve dikkatli olacağız" diyen Bakan Kasapoğlu, "Unutmayalım, bölgesinde ve dünyada söz sahibi, güçlü ve müreffeh bir Türkiye, bu coğrafya üzerinde çirkin emelleri olan bazı güçleri rahatsız ediyor. Dumlupınar’da topla, tüfekle vatanımızı işgale yeltenen emperyalist zihniyet, bugün de yine türlü yollarla üzerimize geliyor fakat Türkiye’yi mağlup edeceğini zannedenler, Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve aziz milletimizin eğilmeyen başı sayesinde her seferinde hezimetle karşı karşıya kalıyor" şeklinde konuştu.

Bakan  Mehmet Muharrem Kasapoğlu, törende yer alan gençlere de seslenerek, “Bugün Dumlupınar’a gelerek ecdada duyduğunuz hürmet ve muhabbeti göstermeniz; Türkiye adına umut ve heyecan vericidir. Sizin gibi vatan evlatları var oldukça, bu büyük istiklal şuuru bu topraklarda yaşadıkça bu milleti hiçbir güç yolundan döndüremeyecektir. Bu milletin evlatları nesilden nesile istiklal sancağını bihakkın taşıdılar, bundan sonra da asla yere düşürmeyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

 Türkiye’nin büyük hedefleri ve hayalleri olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, “Manevi huzurlarında bulunduğumuz aziz kahramanlarımıza minnet borcumuzu ödeyebilmenin yegâne yolu, Türkiye’yi hayalini kurduğumuz o aydınlık yarınlara taşımaktan geçiyor. Bugün sorumluluk makamında olan bizler, var gücümüzle bu vazifeyi yerine getirmenin mücadelesini veriyoruz. Yarınlarda bu aziz emanet sizlerin omuzlarınızda olacak. İnanıyorum ki; içinde bulunduğu çağı yakalamış, düşünen, araştıran ve üreten pırıl pırıl bir gençlik olarak Türkiye’yi en yüksek seviyelere taşıyacaksınız” açıklamasında bulundu.

“Yapmanız gereken, şanlı mazimizden ilham alarak gözünüzü atiye çevirmektir”  

“Yapmanız gereken, şanlı mazimizden ilham alarak gözünüzü atiye çevirmektir” diyen Bakan Kasapoğlu, “1919’da başlayıp Cumhuriyetimizin ilanı ile neticelenen meşakkatli süreci iyi okumanızı tavsiye ediyorum. Yüzümüzü ağartan bütün tarihsel başarıların inanç, cesaret ve kararlılıkla tesis edildiğini göreceksiniz. Malazgirt’te Alparslan’ın, Fetih’te Fatih’in, Büyük Taarruz’da Gazi Mustafa Kemal’in duruşu hepimize çok şey anlatıyor. İnanıyor ve fedakârca gayret gösteriyorsanız, başarabilirsiniz. Bu toprağa dikkatle kulak verdiğinizde; bin yıl önce Asya bozkırlarındaki taşlara kazınan "üstte mavi gök çökmedikçe, aşağıda yağız yer delinmedikçe senin yurdunu ve töreni kim bozabilir" haykırışını duyacaksınız.  Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın “Ya olacağız ya öleceğiz” diyerek tarif ettikleri tavizsiz duruş da tarihin derinliklerinden yükselen bu seslerden farklı değildir. Benliklerimizde makes bulan bütün bu haykırışlar, hiç şüphe yok ki bu topraklarda yine bir diriliş çağının kıvılcımlarını çaktırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“96 yıl önce bugün burada can ve kan pahasına bir istiklal destanı yazan ve bu aziz vatanı bize miras bırakan bütün kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Bıraktıkları kutlu emanete son nefesimize kadar sahip çıkacağız. Milletimize ve en değerli hazinemiz olan gençlerimize hizmet etmekten geri durmayacağız.Ülkemizin dört bir yanından aynı ruh ile bu topraklara koşmanın ve buradan bütün dünyaya verdiğimiz birlik ve dirlik fotoğrafının anlamı çok büyüktür. Türkiye’nin hasımlarını kaygılandıran, işte bu sarsılmaz birlik ve bütünlük tablosudur. Kimsenin bu ülkenin gençlerini karanlık ağına çekmesine, oyuna getirmesine müsaade etmeyeceğiz. Bize emanet edilen bu sancağı birbirimize kenetlenerek daima yükseklerde tutacak ve ülkemizi en yükseğe taşıyacağız. Bu inanç ve duygularla, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı gönülden kutluyorum.”

Bakan Kasapoğlu, konuşmaların ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.