BAKAN KASAPOĞLU, ALTINORDU FUTBOL KULÜBÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

İzmir’deki temasları çerçevesinde Altınordu Futbol Kulübü’nü ziyaret ederek genç futbolcularla bir araya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Kuruluş felsefesine uygun olarak ülkemizin medarı iftiharı olan genç futbolcuları yetiştirme görevini layıkıyla yerine getiren Altınordu’ya teşekkür ediyorum” dedi.

21 EYLÜL 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İzmir’deki ziyaretleri kapsamında Altınordu Futbol Akademisi’ndeki genç futbolcularla bir araya geldi. Kulübün Metin Oktay yerleşkesindeki ziyarette değerlendirmelerde bulunan Bakan Kasapoğlu,  yeni sezonda ilk kulüp ziyaretini İzmir ekibine gerçekleştirdiğini söyledi.

Genç futbolcularla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Kasapoğlu, ”Adını büyük Türk İmparatorluğu Altınordu’dan, renklerini Kurtuluş Savaşımızda dökülen ecdat kanı ile sağlamlığın ve gücün simgesi çelikten alan bu müstesna kulübümüzde olmaktan gurur duyuyorum. Bu vesileyle genç yeteneklerimize desteğimizi buradan güçlü biçimde ifade ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin genç nüfusunun önemine dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, “Dünyada ve ülkemizde birçok alanda olduğu gibi devir artık iktisat ve üretim devridir.  Allah’a şükürler olsun ki ülkemizin insan kaynağı oldukça gençtir.  Ancak maalesef spor özelinde, bu kaynağın verimlilik ve etkinliğinde bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıların birçok tarihsel ve yapısal sebebi var. Ancak özellikle taraftar ve sporseverler nezdinde oluşmuş eksik ya da yanlış bilgilerin etkisi de göz ardı edilmemelidir. Öncelikle bu eksik veya yanlış bilgilendirmelerin bazılarına değinerek bu konuların kamuoyunda sorgulanmasını, tartışılmasını isterim” değerlendirmesinde bulundu.

“Başarının sürekliliği adına en önemli mihenk taşı, üretimin devamlılığıdır”

Bakan Kasapoğlu,  başarının tüm branşlarda olduğu gibi futbolda da iyi ve kaliteli sporcu yetiştirmekten geçtiğini vurgulayarak, “Başarının sürekliliği adına en önemli mihenk taşı, üretimin devamlılığıdır. Dünya futbolunun kulüpler bazında merkezi Avrupa’dır.  Avrupa’nın en başarılı kulüplerine bakarsak transferlerin yanında üretimin de ne kadar önemli olduğunu gözlemleyebiliriz. Son dört sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazanan Real Madrid’in bu sezonki 27 kişilik kadrosunda alt yapısından 9, toplamda 17 İspanyol futbolcusu var.  Barcelona’nın kadrosunda ise alt yapıdan gelen 8 futbolcusu var. İngiliz Manchester City’nin kadrosunda ise altyapıdan hiç futbolcusu yok hatta İngiliz futbolcu sayısı dahi yok denecek kadar az.  İngiliz Milli takımının önemli bir bölümünü oluşturan Totenham’ın kadrosunda ise alt yapısından 4 futbolcu forma giyiyor. Yabancı sayısı serbest olmasına rağmen genelde Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde de kulüp stratejileri ülke stratejisi ile örtüşüyor”  şeklinde konuştu.

“Üretimi, takibi kuvvetli kulüpler kadrolarını iyi yabancılar ile destekleyerek sürdürülebilir başarı elde ediyor” diyen Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Porto, Benfica, Lyon gibi bazı kulüpler alt yapıdan yetiştirdikleri oyuncuları ihraç ederek maddi anlamda çok güçleniyor, dönemsel de olsa büyük başarılar elde ediyor. Ayrıca futbolun bir başka gerçekliği de hem kulüp hem de o ülkenin milli takımları düzeyinde transfere dayalı kulüp stratejilerinde başarı maalesef sürekli olamıyor.”

“Kulüplerimiz, geleceği için uzun vadeli ve sürdürülebilir bir sistemi tercih etmeliler”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın son dönemdeki kadro yapısında forma giyen isimlerin yaş ortalamasına dikkat çekerken, “Muhteşem bir geri dönüşle kazandığımız son İsveç maçındaki kadromuza bakarsak 25 yaşın biraz üstünde ortalamaya sahip Milli

Takımımızda görev alan futbolcularımız ya Avrupa’nın alt yapısı kuvvetli ülkelerinde ya da ülkemizin Altınordu gibi, altyapısı güçlü Bursaspor gibi nadir kulüplerinde yetişmişler. O yüzden başta kulüplerimiz ve de elbette taraftarlarımız, kulüplerin geleceği için artık uzun vadeli ve sürdürülebilir bir sistemi tercih etmeliler. Futbolun ve sporun geldiği noktada iyi ve kaliteli üretim yapamayan kulüplerin finansal açmazları büyümeye devam edecek. O yüzden Bakanlık olarak Altınordu modelinin gelişmesi ve tüm ülkeye yayılması adına bu misyondaki kulüplerimizi diğer kulüplerimizden biraz daha farklı ve fazla destekleyeceğiz. Büyük taraftar kitlelerine sahip kulüplerimizin de yine en büyük başarılarında imzası olan alt yapı etkisinin varlığını hatırlamalarını diliyorum. Son zamanlarda büyük takımlarımızın kadrolarında alt yapılarından yetişen genç oyuncular görüyor, mutlu oluyoruz. İnşallah sayıları artar ve futbolumuz yeni yıldızlar kazanır.” ifadelerini kullandı.

“EURO 2024 ev sahipliğinin kazanılmasıyla futboldaki gelişimimiz yeni bir ivme kazanacak”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun alt yapılara yönelik sürdürdüğü çalışmalara büyük önem verdiklerini belirten Bakan Kasapoğlu, “Kulüplerimizin de federasyonumuz ile birlikte ortak stratejiler üretip uzun soluklu başarılara imza atacağını umut ediyorum. İnşallah UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahipliğinin kazanılmasıyla futboldaki gelişimimiz yeni bir ivme kazanacak. İnanıyorum ki bu yeni dönemin kazanımlarıyla Türk futbolu, kulüpleri, milli takımları ve sporcuları dünyada hak ettiğimiz yerde olacaktır” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türk sporunun gelişimi adına her türlü desteği vermeye hazırız”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bizler de Türk sporunun neferleri olarak sporumuzun gelişimi adına her türlü desteği vermeye hazırız. Bu yolda inanç ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak alt yapıya destek ve yatırımlarımız artarak devam edecek. Çünkü bu meseleyi Türk sporuna çağ atlatacak bir çare olarak görüyoruz. Bu toprakların çocuklarına inanıyor, güveniyoruz. Onların enerjileri, heyecanları, inançları bize güç veriyor.  Bu duygularla hepinize sevgi ve selâmlarımı sunuyorum.  Altınordu Kulübümüzü bütün takımlarımızın örnek almasını diliyor, sporcularımıza sağlık, başarı diliyorum. Türk sporuna bu örnek yapılanmayı gerçekleştiren herkese, başta Sayın Başkan olmak üzere teşekkür ediyorum.”

Ziyaretin ardından Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan, Bakan Kasapoğlu’na Altınordu'nun ürünlerinden hediye etti.