KARATEDE EN FAZLA MADALYA KAZANAN ÜLKEYİZ

Finlandiya’nın Tampere şehrinde düzenlenen 49. Avrupa Karate Şampiyonası’nı Milli sporcularımız 3 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya ile tamamladı.

3 MAYIS 2014 / Ozan Tuna
Finlandiya’nın Tampere şehrinde düzenlenen 49. Avrupa Karate Şampiyonası’nı Milli sporcularımız 3 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya ile tamamladı. Şampiyonayı 9 madalya ile tamamlayan Türkiye, en fazla madalya kazanan ülke unvanını elde etti.

3. GÜN SABAH SEANSINDA 1 ALTIN, 2 GÜMÜŞ VE 1 BRONZ
49. Avrupa Karate Şampiyonası’nda sabah seansında Enes Erkan, +84 kilo finalinde Azeri Şahin Atamov’u 3-0 yenerek şampiyon oldu. 84 kiloda Gökhan Gündüz ve 68 kiloda Merve Çoban gümüş madalya kazanırken, 85 kiloda Serkan Yağcı bronz madalya aldı.

Finlandiya’nın Tampere şehrinde düzenlenen Avrupa Karate Şampiyonası’nda Türkiye ilk altın madalyasını +84 kiloda Enes Erkan’la kazandı. Bireysel kategori finallerinin yapıldığı şampiyonanın üçüncü günü sabah seansında 4 Türk sporcu tatamiye çıktı.

+84 kilonun altın madalya mücadelesinde Azeri Şahin Atamov’la karşılaşan Enes Erkan, 2012 Dünya Şampiyonası finalinde yendiği rakibini bir kez daha mağlup etmeyi başardı. Erkan, müsabakayı 3-0 kazanarak üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu.

Bireysel olarak ilk Avrupa şampiyonası deneyimi yaşayan Gökhan Gündüz, 84 kilo finalinde geçen yılın finalisti Yunan Georgios Tzanos ile karşılaştı. Güçlü rakibi karşısında mücadeleyi 7-2 kaybeden Gündüz, gümüş madalya elde etti. Yine ilk Avrupa Şampiyonası deneyimini yaşayan Merve Çoban da gümüş madalya alan bir başka sporcumuz oldu. 68 kilo finalinde Rus Inga Sheroziya’ya 4-0 kaybeden Çoban, ikincilik kürsüsüne çıktı.

AKŞAM SEANSINDA 2 ALTIN, 2 BRONZ
Finlandiya’nın Tampere şehrindeki Avrupa Karate Şampiyonası’nda Milli sporcularımızın başarısı akşam seansında da sürdü. Kumite Kadın Milli Takımı iki yıl aradan sonra bir kez daha Avrupa Şampiyonu olurken, Serap Özçelik de üçüncü kez altın madalya kazandı. Dilara Bozan ve Mehmet Yakan ise katada üçüncülük kürsüsüne çıktı. Türkiye üç altın, iki gümüş ve üç bronz madalya ile genel sıralamada ikinci sırada bulunuyor.

2012 yılında Avrupa şampiyonu olan Kadın Kumite Takımımız iki yıllık bir aradan sonra yeniden kürsünün zirvesine çıktı. Kadın kumitecilerimiz ev sahibi Finlandiya karşısındaki altın madalya mücadelesine Serap Özçelik, Tuba Yenen ve Merve Çoban’dan oluşan kadroyla çıktı. Serinin ilk maçında Tuba Yenen, +68 kilonun bronz madalyalı ismi Helena Kuusisto’yu son 22 saniyede aldığı iki puanla 3-1 mağlup etti. İkinci maçta, Finlandiya adına yarışan Ayşe Melis Abat, Merve Çoban’ı 3-0 yenince seride durum eşitlendi. Avrupa şampiyonunu, Serap Özçelik ile Emma Aronen arasındaki maç belirledi. Serap Özçelik, Aronen’i maçın bitimine 36 saniye kala 8-0 teknik nakavtla mağlup etti.

Aldığı kritik galibiyetle Kadın Kumite Takımı’nı zafere taşıyan Serap Özçelik, 50 kiloda da kariyerinin üçüncü Avrupa şampiyonluğunu yakaladı. Finalde Avusturyalı Bettina Plank’ı 3-1 mağlup eden Özçelik, 2012 ve 2013 yıllarından sonra bir kez daha Avrupa’da 50 kilonun en iyisi oldu.

Akşam seansında üçüncülük maçı için tatamiye çıkan iki katacımız da bronz madalyaya uzandı. Mehmet Yakan, Danimarkalı Christopher Rohde’yi 5-0 yenerek üst üste ikinci kez Avrupa üçüncüsü olurken, ilk kez büyükler kategorisinde yarışan Dilara Bozan da Sırp Marija Madzarevic’i 3-2 yenerek bronz madalya aldı.

4. GÜN
Avrupa Karate Şampiyonası’nın son gününde Erkek Kumite Takımı finalde Azerbaycan’a puan averajıyla yenilerek ikinci oldu. Şampiyonayı üç altın, üç gümüş ve üç bronz madalya ile tamamlayan Türkiye en fazla madalya kazanan ülke unvanını elde etti.